ODSTIRANJA ZNANJ PREDNIKOV – Predavanje: “Presenečenje v svetem znamenju- megalitske konstrukcije na zemlji tako kot zvezde na nebu med Sotlo in Savinjo severno od Save”

 

Dr. Gržan je na območju doline Gračnice  odkril sistem med seboj povezanih kamnitih tvorb, ki so popolna kopija ozvezdja z našega nočnega neba. In ne samo da presenečajo astronomsko znanje naših prednikov, natančna razmerja med ozvezdji, pozitivno delovanje energijskih polj na človeka, ampak je presenetljiva tudi velikost tega sistema.
Ozvezdja so kot prerisana. Kamnite linije, veliki osamelci, stene, skalni spodmoli so v prostor dejansko postavljeni po zvezdnih koordinatah in vsekakor ne naključno.

 

 

 


O predavatelju

Pater dr. Karel Gržan sicer ni običajen duhovnik, čeprav živi skromno in odprto. Magister teologije in doktor literarnih ved tudi veliko piše. Podpisal je že več kot 30 knjig, predvsem o medčloveških odnosih, pa tudi o arheologiji. Njegova knjiga Le kaj počne Bog v nebesih, ko je na zemlji toliko trpečih, je uspešnica. 

V knjigi V znamenju Oriona opisuje svoje najpomenljivejše odkritje v dolini Gračnice, kjer se nahajajo številna doslej neznana gradišča, ki so umeščena v prostor po zvezdnih koordinatah. S tem pridobiva kultura davnih prebivalcev našega prostora nove spoznavne razsežnosti.

Marija Štular Sosič je knjigi v popotnico zapisala naslednje besede: »V knjigi nam avtor dr. Karel Gržan, pater Karel, predstavlja /…/ starodavno preteklost oziroma še neolitsko staroselsko sposobnost čutiti in se zavedati povezave neba z zemljo. Na skrben, prisrčen in nevsiljiv, z zgodbami podprt način nam sporoča, da smo v ravnovesju le, če upoštevamo povezavo vsega svetega, to je kozmičnega in zemeljskega. Staroselci so to še vedeli in čutili, zato so postavljali objekte, med njimi tudi kroge in megalite, da so ustvarjali resonanco nebo – zemlja. Sozvočje in sonihanje zemlje z nebom je oživilo ozemlje, kjer so bivali, in ustvarjalo harmonijo še daleč naokoli.« (Povzeto po TUKAJ)

V red bratov kapucinov je vstopil po končani srednji gradbeni šoli v Celju, saj je verjel v izročilo svetega Frančiška in je želel svoje življenje posvetiti razdajanju revnim in nemočnim. Kot duhovnik in kaplan v več župnijah je na stiske časa in ljudi odgovarjal na širšem Štajerskem. Trenutno je škofijski duhovnik, kaplan v Lučah pri Solčavi. Pred svoje ime postavlja besedo pater zato, da se izogne naslavljanju z gospod, saj je kmet in župnik obenem, kakor trdi sam.


Tekst in grafika najave predavanja povzet po članku z naslovom 
Je bila Slovenija nekoč središče sveta? avtorja  Dejana Ogrinca

 

Orionova pot

Opis poti: Orionova pot, ki jo je med službovanjem v Jurkloštru odkril in na zemljevid postavil znani slovenski duhovnik pater dr. Karel Gržan, že kar nekaj let navdušuje, vznemirja in buri znanstvene in poljudne kroge. Dr. Gržan je v dolini Gračnice namreč odkril številna neolitska gradišča, ki naj bi odslikavala zvezdna znamenja, od katerih je najbolj viden (ali bolje rečeno navadnemu smrtniku najbolj znan) ravno Orion.
Pot se začne v kartuziji Jurklošter, Nadalje gre ob strugi Gračnice mimo Šmidovega mlina do Marofa, od koder se vzpne po poti navzgor do najvidnejšega gradišča, ki naj bi predstavljal Orionov pas. Pot se nadaljuje nekaj časa po planoti, potem pa se preko Pojerja z lepimi počivališči ob ribnikih poda v dolino in po ostrem skalnatem grebenu (odslikavi ozvezdja Bik) do Blatnega Vrha, kjer je najvidnejše Bikovo oko. Po razgledni planoti se skozi osrednji del vasi Blatni Vrh spusti do Marofa in do Pečerinskih slapov, kjer dr. Gržan razkriva povezave s sveto reko Eridan. Skozi zanimivo skalno sotesko se opravi še zadnji del poti in izlet se zaključil pri ribnikih na Marofu

Dodatno

Film oddaja o tej tematiki vredno ogleda :

http://ava.rtvslo.si/predvajaj/orion-dokumentarni-film/ava2.140175478/

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja