Stara znanja in modrosti narave – Komunikacija z drevesi in z duhom prostora
Drevo je eden od osnovnih elementov starodavne kozmologije. Simbolika drevesa združuje kozmos, bios in logos, zato se drevo v različnih tradicijah in religijah pojavlja kot kozmično drevo, drevo življenja in drevo spoznanja. Prastara predstava o drevesu življenja v mitologiji in legendah zaznamuje nastanek kozmosa in človeka. V prvih religijah je drevo povezovalec spodnjega, srednjega in zgornjega sveta, zato v njem bivajo bogovi in duhovi.
Čaščenje dreves v mitologiji mnogih ljudstev je imelo svoj izvor v ljudskem izkustvu, iz katerega so ljudje drevo prepoznali kot simbol življenja, rodovitnosti in življenjske sile. Zdravilna moč dreves je bila zagotovo povsod za to, da je drevo dobilo status kulta, ki se še danes ohranja v mnogih običajih: božično drevo, mlaj, borovo gostüvanje, krašenje hiš z zelenimi vejami ob praznikih, jurjevanje, božični čok, velikonočne butare itd. Marsikateri običaj se je sicer ohranil, njegov pomen in namen pa sta že davno pozabljena.
Močno zdravilno delovanje dreves, kot ga izpričujejo izkušnje ljudskega zdravilstva v starih pratikah, se zdi sodobnemu človeku malo verjetno, saj njegov um sprejema kot resnično le tisto, kar je empirično dokazljivo.
Objemanje drevesa s pričakovanjem ozdravitve je kot verovanje v čudeže. Čudeži se seveda ne dogajajo v nasprotju z resnično naravo sveta, ampak jih mi, ki smo tako zelo racionalni, imenujemo čudeže, ker te resnične narave sveta ne razumemo več, zlasti ne takrat, ko se narava “obnaša” drugače kot mi od nje pričakujemo.
Povzeto po zapisu iz knjige Maria Ane Kolman
Nekatera drevesa so kot modreci v pokrajini. Ko se z njimi povežemo, lahko steče dialog in tako smo deležni njihove modrosti.
Vsak kraj ima poseben značaj, energijo in zavest. Stari Rimljani so gojili zelo spoštljiv odnos do duha kraja, ki so ga imenovali »genius loci«. S posebno tehniko povezanosti s prostorom in meditativne hoje z duhom kraja spoznavamo globlje razsežnosti prostora in arhetipe mesta. Že neolitske kulture so poznale obredna mesta v pokrajini in romarske poti. Meditativna hoja nas poveže z našim bistvom in hkrati z arhetipskimi plastmi prostora. Povzeto po opisu Tečaja Stara znanja in modrosti narave TUKAJ
Rastline so inteligentna in čuteča bitja.
Rastline so živa bitja, senzitivna na vse, kar se dogaja okoli njih. So zelo občutljivi inštrumenti za merjenje človeških emocij. Vključijo se v naša energijska polja, jih hranijo in mi jim vračamo to energijo.” – Marcel Vogel
Skrivno življenje dreves – knjiga Wohlleben Petra
Gozd se številnim ljudem zdi pravljičen kraj, saj predstavlja mir, tišino in neokrnjeno naravo. Znani gozdar Peter Wohlleben nam odstira pogled v skrito življenje dreves, ki bo marsikoga presenetilo: drevesa imajo spomin, si izmenjujejo sporočila, občutijo bolečino, dobijo lahko celo sončne opekline in gube.
Marsikatere vrste, na primer hrast, se sporazumevajo prek kemičnih snovi: ko neko drevo napadejo škodljivci, začne oddajati vonjavein vsa drevesa na obsežnem območju, ki prestrežejo to sporočilo, se oborožijo proti napadalcem, tako da v sebi v nekaj minutah nakopičijo posebne grenčine, s katerimi jih odženejo.
Sodelovanje z drevesi
- Naravni živi mostovi
Obstaja pleme v indiji, kjer so se naučili, kako ustvariti naravne viseče mostove, ki lahko sežejo tudi do 100 metrov in trajajo tudi do 500-600 let.
- Dendroterapija
Dendroterapijo priznava tudi uradna medicina. Največ vedo o tem domači zdravniki iz Sibirije.
Pri zdravljenju se uporabljajo dve metode. Prva je hitrejša in močnejša. Drevo objamete in se močno privijete k deblu za 5 do 10 min. Med celotnim procesom je najbolje če ne premišljujete o ničemer. Druga metoda je veliko bolj preprosta. Poiščite si drevo miru in sedite k njemu tako, da ste s hrbtom naslonjeni na deblo, ali pa, da ležite na koreninah dreves.
Katera drevesa, je najbolje objemati:
Breza je najbolj univerzalno drevo. Podobno kot kamilice med rastlinami. Umirja živčevje, prebavo, blaži težave z očmi in pljuči. Učinek bo še večji, se odpravite v gozd, ki je pretežno iz brez in tam obsedite. Idealno je, da vas obkrožajo vsaj tri drevesa.
Hrast deluje zelo pomirjevalno, anti-stresno, terapija z drevesom znižuje pritisk, popravlja krvno sliko in blagodejno vpliva na bolezni ožilja. Bor je priporočljiv, predvsem pri težavah z dihali. Lajša kašelj, ter težave bolnikov z bronhitisom. Samo ena ura sprehoda po borovem gozdičku, predstavlja najboljše zdravilo za odvajanje kihanja.
Bukev pomaga pri krvnem obtoku, uravnava krvni pritisk, krepi koncentracijo, zdravi stres. Če se odločate za družino bo obisk bukovega gozda idealen za vas, saj vpliv bukve povečuje plodnost.
Kostanj so starodavna ljudstva hitro prepoznala kot pripomoček za lajšanje revmatskih bolezni, za premagovanje notranjih napetosti, zlasti pa je priporočljivo za otroke z nemirnim spancem.
Priporočam še
- Kaj nas učijo rastline učiteljice in zdravilke, ki prebujajo božansko v človeku? Medsebojna zaznavanja čustev med človekom in rastlino
- SKRIVNOSTNO ŽIVLJENJE RASTLIN
-
ZDRAVILNA DREVESA – DENRO- IN GEMMATERAPIJA, zdravilna-drevesa-denro-in-gemmaterapija