Predavanje odseva avtorsko izkušnjo soočenja z duhovnostjo doma in v svetu. Avtor se opiše kot pristaš transverzalne duhovnosti, ki spričo skorajda popolne izgube stika z izvirnimi naravoverskimi kozmologijami pri narodih v Evropi, posameznim iskalcem resnice o sebi in svetu pomaga odkriti svoj in skupnostni sveti hram. Problematizira učinke kolonialnega refleksa, ki so vzpostavili prevladujočo kulturo plenilstva in še vedno stojijo na poti udejanjanju politik trajnostnega razvoja. Razkriva izvirni pomen besed in geografskih točk posebnega pomena v tradicionalnem naravoverju in napoveduje globinsko prenovo vloge duhovnosti v Sloveniji.
(Opis predavanje je hkrati najave knjige pred izidom z naslovom Duhovno vodstvo v Sloveniji nekoč in danes – Beletrina )
O predavatelju
Marko Hren je ustanovitelj in načelni svečenik Svetovnonazorske kozmološke skupnosti UPASANA – sanjava prostost duha. V 80ihletih 20 stoletja je bil dolgoletni urednik prvega novodobnega novičnika v Sloveniji, Vodnarjevega lista. Na Filozofski fakulteti v Ljubljani je ob ustanavljanju Mirovnega inštituta pripravljal doktorat na temo primerjave Pitagorejstva, Esensske kozmologije in Jainizma v primerjavi s heretičnimi skupinami karakteriziranimi z etiko nenasilja v Evropi v srednjem veku.
Vabljeni VSTOP PROST
S predavanji Odstiranja znanj prednikov krepimo navezavo na identiteto skupne zavesti iz zgodovine in kulture prednikov, značilnosti rastlinskega, živalskega in mineraloškega sveta ter Zemlje oz. njenega lokalnega počela.Z njimi želimo spodbuditi lokalne iniciative in trajnostni razvoj z vračanjem, upoštevanjem naravoverskih tradicionalnih vrednot v odnosu do narave, Zemlje in sočloveka, zavedanje o pravi krajevni, lokalni, narodnostni in planetarni identiteti ter soustvarjanje skupne vizije harmoničnega lokalnega okolja in sveta.
Projekt ODSTIRANJA ZNANJ PREDNIKOV
V projektu bo na podlagi geomantijske analize vitalno-energijskih virov in dediščine urbanega območja Polzele ob sodelovanju domačinov izoblikovan program zelenega turizma. S projektom združujemo tradicijo in aktualne prakse vseživljenjskega učenja. S sodelovanjem domačinov želimo soustvariti novo ponudbo in s tem spodbuditi razvoj različnih dejavnosti ter hkrati zagotoviti ohranjanje okolja in kulturne dediščine.