Mandarine, pomaranče, limone, kivi, grenivke zaradi vpliva mediteranskega podnebja in velike oddaljenosti od kopna rastejo v posebnih klimatskih razmerah. Zaradi pomanjkanje padavin, močne izpostavljenosti soncu in vetrovom, rastline niso podvržene boleznim in škodljivcem in se lahko ubranijo pred njimi po naravni poti brez uporabe fitofarmacevtskih sredstev. Ti citrusi se za razliko od drugih razlikujejo po močni koncentraciji sokov in vonju ploda, imajo tanko lupino, mandarine so brez koščic. So v različnih fazah zrelosti, zato imajo daljši rok uporabe, če so primerno skladiščeni.
Svoje pridelke prodajajo na domačiji, hodijo tudi na tržnico v Naklo, oskrbujejo nekaj gostiln, odpravijo pa se še na ekološke praznike v Domžale, Celovec, na Dunaj in v Firence.
Primož je priznani permakulturni učitelj, ki pri svojem delu vedno izhaja iz etičnih načel permakulture – kot vede o trajnostnem načinu pridelave hrane in bivanja. Veliko svojega časa posveti opazovanju narave in išče medsebojne povezave med naravnimi procesi tako v rastlinskem kot živalskem svetu.
10 ha obdelovalnih površin namenja pridelovanju poljščin in zelenjadnic. Nadvse ponosen je na staro sorto rdeče koruze iz Rezije, ki jo je pred leti že imel, nato opustil. Danes jo zopet prideluje, saj so njegovi kupci neprestano spraševali zanjo. Prideluje tudi proso, piro, ajdo, krompir Kokro, buče Hokaido, maslenke in zukete, gomoljno zeleno, fižol, paprike in še bi lahko naštevali. Zaradi večjih obdelovalnih površin kolobari, da zmanjša možnost enostranskega izčrpavanja zemlje ter pojava bolezni in škodljivcev. Kvaliteten kompost pravi, da je največje bogastvo vsakega kmeta, zato skrbno kompostira vse organske odpadke iz svojega posestva.
Ekološka kmetija Jamnik je kmetija, ki se je pred leti začela preusmerjati v ekološko pridelavo hrane in si je v letu 2014 pridobila certifikat iz preusmeritve v ekološko kmetijstvo. Ekološka kmetija Jamnik ni le klasična ekološka kmetija, pač pa smo se od vsega začetka preusmeritve odločili, da želimo potrošniku ponuditi najbolj zdravo hrano, pridelano po eni najbolj zahtevnih metod, ki izključuje tudi nekatere v ekološki pridelavi dovoljene snovi, to je po biodinamični metodi.
Že več let sodelujemo z Društvom Ajda Vrzdenec, gostimo delavnice in se usposabljamo, kako rastline na primer z zelišči skozi celo leto spodbujati, da bodo bujno cvetele, rasle in dajale ustrezne plodove. Za krepitev rastlin pripravljamo pripravke, narejene iz sestavin kot so kopriva, rman, kamilica, regrat, hrastovo lubje, preslica, baldrijan, bazaltni pesek ipd. po vnaprej z luninim ciklusom določenih dnevih in urah.
Pripravki kot so gnoj iz roga, kremen iz roga, prepariran hlevski gnoj se v majhnih količinah dodajajo rastlinam, da se iz dneva v dan, tedna v teden in meseca v mesec krepijo in ostajajo odporne proti škodljivcem in boleznim.
Pridelki, pridelani po tej metodi, so ob ustreznih vremenskih razmerah bolj polnega okusa od konvencionalno pridelanih rastlin. Za razliko od konvencionalno pridelane hrane, preparirane s kemičnimi snovmi je npr. staranje nekaterih vrst zelenjave po določenem obdobju logična posledica in ne znak slabe kakovosti hrane.
Zaradi ročnega sajenja in izkopa je časovno pogojen z fizičnim naporom, od toplega vremena in zadostne vlage, dobro pripravljenih tal pa količina in velikost gomolja.
V zadnjem obdobju celotni asortima žit zmeljejo v lastnem mlinu na kamen. Pomembno področje ekološke pridelave predstavlja tudi živinoreja.
Posebnost kmetije je tudi v tem, da so v sodelovanju z Kmetijskim inštitutom Slovenije edini pridelovalec potrjenega
ekološkega semenskega krompirja na območju Slovenije.
Celotno ekološko pridelavo in predelavo kontrolira Inštitut za kontrolo in certifikacijo v kmetijstvu in gozdarstvu iz Maribora
V kozarcu tako zagledamo rahlo bledo in motno zlato pivo, ki ima rahlo temnejši odtenek, kar lahko pričakujemo že ob imenu na etiketi. Aroma je na začetku dokaj nežna, v njej pa lahko prepoznamo nežne sadne note, travniške in cvetlične vonjave, ter tudi nekaj pridiha medu. S časom in temperaturo pa pridejo bolj do izraza cvetlične arome, ki kasneje dominirajo v vonju. Tudi v okusu bomo na začetku zaznali rahlo sladkobo, ki pa jo kasneje prekrijejo (grenka) zelišča in zmerna hmeljna grenkoba. Na koncu, ter tudi v kratkem pookusu, pa občutimo še nekaj medenega priokusa, ki zaokroži celotno izkušnjo.
Ta domači slovenski ol tako najbolj zaznamujejo zeliščne karakteristike z rahlo medeno hrbtenico, vse skupaj pa da temu pivu nekakšen naraven ali bolj primerno izraženo, priroden, občutek. Na začetku morda deluje nekoliko nenavadno v pivu, saj potrebujemo nekaj požirkov, da se ga navadimo.
Pivo varimo v treh okusih. Steklenica stane 1,5 EUR. Šestorček v darilnem kartonu 10 Eur/6steklenic. In v kartonu, kjer je 12 steklenic za 18 Eur.
Pivo je možno kombinirati ob dostavi po želji kupca pri šestorčku in kartonu.
Na kmetiji dobrih 10 let skladno s standardi ekološke pridelave gospodarimo dobrih 10 let. Tržno pridelujemo med 50-70 ari zelenjave izključno na prostem, dolg 8 letni kolobar (4 leta lucerna, žito, zelenjava, zelenjava, žito) in pa traktorsko okopavanje in česanje po omogočajo naravi in človeku – pridelovalcu – prijazno pridelavo zelenjave z relativno majhno potrebo po ročnem pletju in okopavanju ali zatiranju bolezni in škodljivcev.