Poglavja predavanja
I Izmišljena zgodovina
II Arheološke sledi
III Pisni Viri
- Geti
- Konstantin Porfirogene
- Ciril in Metod
Zemljevidi
IV Pisave
V Jezik
- Sanskrt
- Glasovi
Bogdan Krištofer Meško je v svojem predavanju »Tajna zgodovina slovenščine« nastopil v dveh – po vsebini in po naravnanosti – povsem različno predstavljenih sklopih. V prvem je nastopil angažiran anarhist, v drugim čuteč umetnik.
Angažiran anarhist je zaradi vidne ogorčenosti precej kaotično – kar je skladno z oceno o nekonsistentnosti virov – poskakoval po objavljenih interpretacijah dogajanj v zgodovini a s konsistentno interpretativno ostrino podal jasno sporočilo in poziv: pri odstiranju znanj prednikov moramo najprej odstreti naplavine izmislekov, laži in manipulacij. Meško je tako dodal tretji steber v tročan z nedavnim ciklom performansov pod naslovom »Kdo zdaj tu laže« (Zupančič, Žižek, Dolar, 2015), in z UPASANINIM temeljnim kredom Vino Versus Veritas (www.upasana.si, 2012); že ta tročan je dovolj za razblinjanje vsakršne iluzije, da bi se lahko pri razumevanju sveta opirali na dosedanje zgodovinjenje in dovolj kot trden nastavek za proces sistematičnega odstiranja zgodovinski h laži in izmislekov, da bi postopoma raz-umevanje razmerij med ljudstvi in ljudstev s pri-rodo, postavili v razumljiv interpretativni okvior.
Čuteči umetnik je v drugem delu nastopil iz povsem druge drže in iz srca, z iskrenim prefinjenim občutkom za estetiko in globoki izvir besedotvorja. Nastopil je čuječi iskalec, nav-dušen nad odkrivanjem globoke, arhetipske sporočilnost, smiselnosti in logičnosti elementov (zvok, zlog, strukture pojmov), ki jih ljudje večinomo doumevajo kot banalne, vsakdanje, samoumevne ali v najboljšem primeru abstraktne. Prav iskrena ponotranjenost umetnika s prikazom povezav med gradniki besed v sanskrtu in slovenščini je publiko prepričala v relevantnost predstavljenega korpusa. (Marko Hren)
Vedski jezik in izvor Slovenščine
Sanskrtsko slovenski slovar
Odlično in poučno predavanje, priporočam ljudem odprtih glav