Skupinsko naročanje EKO in živil brez FFS za dostavo 20.12.2019 v Ljubljani in Mavčičah

Na leto pri nas raztrosimo 550 ton strupenih pesticidov.
Leta 2013 je bilo na trgu 950 ton pesticidov. Od tega je 400 ton žvepla in bakra, ki sta dovoljena tudi v ekološkem kmetijstvu. 550 ton nevarnih snovi pa na leto potrosimo po naših njivah, vinogradih in sadovnjakih.

Kronično izpostavljanje kmetijskim kemikalijam, čeprav pri nizkih koncentracijah, vodi do rakavih obolenj, okvar ob rojstvu, okvar živčevja in endokrinega sistema, alergijskih reakcij in drugih težav. Še posebej je to problematično pri otrocih, razlaga strokovnjakinja s področja kemije dr. Vesna Weingerl.

Zaradi neraziskanih dolgotrajnih povezav med pesticidi, herbicidi in fungicidi ter zdravjem Anton Komat ocenjuje, da supermarket postaja najbolj nevaren prostor v sodobni civilizaciji. (vir: spletna izdaja časopisa DELO – TUKAJ)

Eden od vzhajajočih trendov po svetu izziv rešuje s sodelovanjem vseh vpletenih – kmetov, organizatorjev prodaje (zadrug) in kupcev oz. s sistemom neposredne prodaje kmetov znanim naročnikom z modelom neposredne prodaje skupinsko naročenih kmetijskih pridelkov.

Skupnostno podprto kmetijstvo ( partnersko kmetijstvo oz. CSA Community-supported agricultur poimenovano v tujini ) pa je hkrati odgovor na uničujoče globalistične trende

 

Skupinsko naročanje EKO živil za dostavo 20.12.2019 v Ljubljani in Mavčičah

 

Batato oz. sladki krompir imajo na  kmetiji Jagodič nasajenega na površini 15 arov oranžne, bele, lila in vijolične barve. Sadike si vzgojijo sami, po potrebi jih dokupijo pri certificiranih gojiteljih batata v tujini. Posadijo ga v dobro oskrbovano zemljo z dodatkom biodinamičnega komposta in poškropljeno s preparatom 500 in 501 ob ugodnih dnevih za list in korenino. Pozno poleti ko zacveti, naberemjo liste ter jih posušijo za diabetični čaj.
Zaradi ročnega sajenja in izkopa je časovno pogojen z fizičnim naporom, od toplega vremena in zadostne vlage, dobro pripravljenih tal pa količina in velikost gomolja.

Naročilo lahko oddate TUKAJ

 

Na ekološki kmetiji “pri Križarju” izdelujejo sir Čadrg, ki je polnomastni sir narejen iz surovega kravjega mleka. Mleka torej ne posnemajo in ne pasterizirajo, kot je značilno za tolminski sir, ki ima na tolminskem že sedemstoletno tradicijo. Naprodaj imajo približno mesec in pol staran sir (0,5kg, 1kg ali cel hlebec cca3kg) po ceni 12eur/kg oz. 13eur/kg za vakumirane kose.

Naročilo lahko oddate TUKAJ

 

 

Mandarine, pomaranče, limone, kivi, grenivke zaradi vpliva mediteranskega podnebja in velike oddaljenosti od kopna rastejo v posebnih klimatskih razmerah. Zaradi pomanjkanje padavin, močne izpostavljenosti soncu in vetrovom, rastline niso podvržene boleznim in škodljivcem in se lahko ubranijo pred njimi po naravni poti brez uporabe fitofarmacevtskih sredstev. Ti citrusi se za razliko od drugih razlikujejo po močni koncentraciji sokov in vonju ploda, imajo tanko lupino, mandarine so brez koščic. So v različnih fazah zrelosti, zato imajo daljši rok uporabe, če so primerno skladiščeni.
Ponudnik sadja je Aleš Zorenč s.p

Naročilo lahko oddate TUKAJ

 

     

Kmetija ki nosi hišno ime Kozina je v ekološki kontroli od leta 1999. Glavnino ekološke pridelave predstavljajo poljščine kot so pšenica, ječmen, koruza, ajda, pira, proso, rž, krompir.
V zadnjem obdobju celotni asortima žit zmeljejo v lastnem mlinu na kamen. Pomembno področje ekološke pridelave predstavlja tudi živinoreja.
Posebnost kmetije je tudi v tem, da so v sodelovanju z Kmetijskim inštitutom Slovenije edini pridelovalec potrjenega ekološkega semenskega krompirja na območju Slovenije.

Naročilo lahko oddate TUKAJ

 

Ekološka kmetija Pavlič že od leta 1999 z 8,6 hektara predstavlja približno 5 odstotkov vseh ekoloških sadovnjakov v Sloveniji.

Poglavitna dejavnost Pavličeve kmetije je ekološka pridelava jabolk, saj na biološki način pridelujejo kar devet različnih jabolčnih sort.

Vodilna sorta jabolk je topaz, ki predstavlja 70 odstotkov površin, sledijo ji sorte opal, luna, rosana, piros, orion, sirus in pilot. Kmetija je registrirana za pridelavo sadja v ekološki sok, ekološki kis in ekološko suho sadje.
Njihova filozofija in trud, ki ga vlagajo v ta način pridelave, je živeti z naravo in tako za potrošnika pridelati zdravju zelo koristno sadje, ki ne vsebuje pesticidov, nitratov in podobnih snovi.
Proti škodljivcem in nastanku bolezni se borimo le z okolju prijaznimi in ekološko neoporečnimi sredstvi. Ne uporabljamo pesticidov, nitratov in podobnih snovi.

Naročilo lahko oddate TUKAJ

 

Domačija Belentin leži na dolenjskem na t.i Leskovški planoti nad Višnjo Goro v vasi Sela pri Višnji Gori.na nadmorski višini 650m. Zaradi svoje lege je izpostavljena precejšnjim vetrovom. Kombinacija prevetrenosti, nadmorske višine, tanke a rodovitne črne prsti ter relativno ravnega terena (z izjemo košenic, travnikov, pašnikov) nudi pridelavi zelenjave kar primerno okolje. Tu česnova in čebulna muha denimo ne povzročata omembe vredne škode .
Na kmetiji dobrih 10 let skladno s standardi ekološke pridelave gospodarimo dobrih 10 let. Tržno pridelujemo med 50-70 ari zelenjave izključno na prostem, dolg 8 letni kolobar (4 leta lucerna, žito, zelenjava, zelenjava, žito) in pa traktorsko okopavanje in česanje po omogočajo naravi in človeku – pridelovalcu – prijazno pridelavo zelenjave z relativno majhno potrebo po ročnem pletju in okopavanju ali zatiranju bolezni in škodljivcev.

Naročilo lahko oddate TUKAJ

Jože Plut je čebelar doma iz Dvora pri Žužemberku. Cca 200 čebelje panjev pa ima lociranih po najbolj odročnih in divjih koncih Kocevskega roga in v dobri letini pridela več ton različnega medu.

Zakaj je prodajna cena medu tako ugodna?
Cena medu v dostavni akciji je akcijska, lahko bi rekli tudi grosistična, saj gre za skupinsko naročanje in je za nas kupce v tem primeru tako ugodna tudi zaradi preprostega razloga ker Jože sam preprosto ne dela na področju komerciale. Večino njegove prodaje predstavlja prodaja na domu na Dvoru, kjer lahko največ iztrži le po nižji ceni. Preprodajalcev ne mara, drugih prodajnih poti pa se iz neke čudne zadržanosti ne poloti, čeprav bi njegov med v urbanem okolju lahko presegel priporočeno ceno 10-12 eur s strani Čebelarske Zveze.
Med je nesegret. Čebele niso forsirane . Panji pa stojijo na najbolj divjih in neokrnjenih predelih Slovenije.

Naročilo lahko oddate TUKAJ

 

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja