“Ste se kdaj vprašali, zakaj država želi gradit hitro cesto do Velenja, ki bo trajala ŠEST LET (6), stala več kot 200 milijonov € več, uničila 119ha kmetijske zemlje, porušila 147 objektov od tega 43 stanovanjskih hiš, gradila 3 tunele in 11 viaduktov, dolgih več kot 800m in visokih več kot 30m, postavila 5km protihrupnih ograj in nenazadnje razselila 150 prebivalcev (40 družin)???
Namesto da bi gradila hitro cesto do Velenja, ki bi bila zgrajena v ENEM LETU in POL (1,5) , stala vsaj 200 milijonov man, uničila zgolj 13ha slabše kmetijske zemlje, porušila zgolj 3 hiše in postavila samo en viadukt in nobenega tunela?!
Z veliko bolj pametnejšo izbiro, bi Koroška prej prišla do hitre ceste, z ostankom denarja pa bi obnovili ceste kot so Andraž-Velenje, Šentrupert-Logarska dolina, Vransko-Šentrupert in še…
Nažalost Zgornje Savinjska dolina ne pridobi nič. Od Letuša do priključka v Podgori je 3km, kar pomeni priključitev na A1 okoli riti v žep. S preostankom privarčevanega denarja bi bilo smiselno obnoviti cesto Šentrupert-Logarska dolina. Pa še elektronsko cestninjenje in nadzor državljanov Evropa uvaja. Kdo bo plačeval cestnino? Predvidevam da nihče, ker se bodo vozili po stari cesti do Šentruperta.
https://www.facebook.com/Aleksander.Rebersek/videos/586947408375391/
Včeraj so občinske svetnice in svetniki iz VSEH političnih strank na Polzeli, danes pa v Braslovčah, soglasno odločili, da ne bodo umikali ustavne presoje o 3. razvojni osi.
Pri tem bi rad poudaril, da prebivalci Spodnje Savinjske doline ne nasprotujemo gradnji hitre ceste, nasprotujemo samo njeni umestitvi v prostor Spodnje Savinjske doline.
Za nami stojijo trdni argumenti, zato se mi zdi prav, da o tem odloči ustavno sodišče.
Ni pomembno, kdaj začnemo, pomembno je, kdaj zaključimo z gradnjo trase!
Gradnja trase iz Arje Vasi bi trajala leto in pol, iz Šentruperta pa šest let.
Če je država lahko za podjetje DPN uredila v pol leta (Magna), ne vidim razloga, zakaj ne bi to storila tudi za razvoj Koroške.
Hočmo cesto za Korošce, ne za gradbene barone!!!” ( Aleksander Reberšek poslanec DZ )
DEJSTVA:
- Občini Polzela in Braslovče sta zahtevo na Ustavno sodišče vložili pred enim letom, ker sta ocenili, da obstajajo NEPRAVILNOSTI, KI BISTVENO VPLIVAJO NA RAZVOJ LOKALNIH SKUPNOSTI. Ustavno sodišče bi preverilo, ali je bil Državni prostorski načrt pripravljen v skladu z zakoni, ki zagotavljajo ustrezno strokovno presojo. Že večkrat se je namreč ugotovilo, da je bil IZBOR TRASE F2-2 SPOREN, ČE ŽE NE PRIREJEN. To sta storili na podlagi sklepov občinskih svetov (100% podpora).
- Zakaj Združene civilne iniciative že 12 let nasprotujemo izgradnji hitre ceste na trasi Velenje – Šentrupert in ZAKAJ PODPIRAMO IZBOR PO BOLJŠIH VARIANTAH (trasa F6):
3.1.
Prvotna trasa hitre ceste skozi našo dolino NE BI BILA IZBRANA, ČE BI BILO VREDNOTENJE NAREJENO PRAVILNO. To je bilo dokazano že večkrat: leta 2008 s strani civilne družbe, leta 2011 je to ugotovila tudi takratna Vlada (vladna medresorska delovna komisija), leta 2014 projektanti in leta 2015 še Zbornica za arhitekturo in prostor Slovenije. Izbrana bi morala biti druga trasa.
3.2.
TRASA F-2-2 NI OPTIMIZIRANA TRASA F2. DEJANSKO GRE ZA NOVO TRASO, ki ni bila predstavljena v študiji variant in bi zato morala biti faza načrtovanja vrnjena v fazo študije variant. PRESTAVITEV TRASE iz dolinskega prostora V POBOČJE GORE OLJKE pomeni premik trase za 1,5 km. Ta premik POVZROČI BISTVENO SPREMEMBO KONSTRUKCIJSKIH ELEMENTOV hitre ceste, DODANIH JE 11 VIADUKTOV, RUŠI SE 100 OBJEKTOV VEČ, OD TEGA 42 DOMOV…
Vse to dodatno poveča negativen vpliv v prostoru.
3.3.
Gradnja bi zatorej stala veliko več, trajala pa bi dolgo. DARS pravi, da je GEOLOGIJA ZELO ZAHTEVNA, GRADILO BI SE VELIKO VIADUKTOV IN PREDOROV. Zato bi bil to IZJEMNO ZAHTEVEN IN DRAG ODSEK. Po podatkih jamarjev je Gora Oljka KRAŠKI TEREN Z ZAZNAVNIMI VEČJIMI PODZEMNIMI JAMAMI, kjer bi način sodobne gradnje po NATM metodi prešel v klasično rudarsko zidanje iz 19.stoletja, z zelo dolgimi zastoji in izrednimi podražitvami.
3.4.
Umestitev pomeni UNIČUJOČ POSEG V PROSTOR GORE OLJKE ravno zaradi premika v pobočje in izvedbe dvo-nivojske hitre ceste v useku 22m x 20m in v naklonu 5% ter dodaten nivo gozdne ceste na HC. Zaradi zmanjšanja naklona klanca bo potrebno nasuti 5mio kubikov materiala v dolžini 3km. Zaradi 5% naklona načrtovane 4 pasovne hitre ceste na Goro Oljko bo celotna turistično-kmetijska dolina v občinah Polzela, Braslovče in Šmartno ob Paki tudi MOČNO ONESNAŽENA Z IZPUŠNIMI EMISIJAMi tovornjakov in avtomobilov. Prekomerno onesnaženje z drobnimi delci, prizemnim ozonom, hlapnimi organskimi spojinami, dušikovimi oksidi, žveplovimi oksidi in benzenom. Predvideni TUNELI na območju zaprtih dolin BI POVZROČILI TRAJNE IN NEPOPRAVLJIVE EKOLOŠKE POSLEDICE, KI JIH OMILITVENI UKREPI NE MOREJO SANIRATI.
3.5.
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano NI DALO SOGLASJA za državno cesto od priključka Šentrupert na avtocesti A1 Šentilj–Koper do priključka Velenje jug, saj se UNIČUJEJO NAJKVALITETNEJŠA KMETIJSKA ZEMLJIŠČA V DRŽAVi (izguba 119ha zemlje, od tega 54ha najboljše kmetijske v zemlje v Sloveniji z boniteto 60-90!). ZMANJŠUJE SE PREHRANSKA VARNOST PREBIVALCEV Slovenije, ki je že tako nizka (Slovenija – 800 m2 kmetijske zemlje/ prebivalca; minimum je 2.000 m2/prebivalca).
3.6.
Trajno bi se onesnažili vodni viri in podtalnica na vodovarstvenem območju. Vplivno območje DPNja je NA ZAVAROVANIH VODOVARSTVENIH OBMOČJIH VODNEGA VIRA PODVIN (s črpalnima vrtinama Podvin in PV-1/97) v občini Polzela. V prvem odstavku 6. člena Uredbe o vodovarstvenem območju za vodna telesa vodonosnikov za območja občin Šmartno ob Paki, Polzela in Braslovče, JE POSEG V OKOLJE z namenom gradnje avtoceste, hitre ceste, glavne ceste in regionalne ceste PREPOVEDAN. Navedbe v okoljskem poročilu so napačne.
3.7.
Umestitev F2 –2 pomeni DIREKTNE POSEGE V »NATURO 2000«: trajno umetno osvetljevanje; posek in GOLOSEK GOZDOV V ŠIRŠEM OBMOČJU GORE OLJKE, UNIČENJE 44HA GOZDA, tudi zaščitenih vrst. V posameznih delih gre za 1 in 2 kategorijo varovanega gozda in zaščitenih vrst. Hitra cesta uničuje habitate tudi ob porečju Savinje. REKA SAVINJA JE REKA 1 KATEGORIJE S POSAMEZNIMI ZAŠČITENIMI ŽIVALSKIMI VRSTAMI.
3.8.
Na tej trasi je NAJVEČ NAPOVEDANIH RUŠITEV HIŠ IN DOMAČIJ TER KRŠITEV USTAVNIH PRAVIC.
Tisti prebivalci, ki jim želijo rušiti hiše (TUDI OBČANI OBČINE POLZELA!), niso bili obveščeni in niso imeli možnosti izraziti svoje nestrinjanje s traso, ker je bila v javni razpravi razgrnjena druga trasa. Živeči na tej trasi in ob tej trasi niso imeli možnost seznanitve s posledicami umestitve v začetni fazi, niso imeli možnosti podajanja pripomb in niso bili seznanjeni zvsemi posledicami kot tudi ne vpliva na izbor trase, ko so bile preverjane vse umestitve v različnih koridorjih.
3.9.
Gradnja te trase je v nasprotju z državno prometno politiko (Strategija razvoja prometa v RS) . REKONSTRUKCIJA OBSTOJEČIH POVEZAV IMA PREDNOST pred gradnjo novih prometnic, UMEŠČANJE PROMETNE INFRASTRUKTURE V ŽE OBSTOJEČE KORIDORJE (F6) IMA PREDNOST pred umeščanjem v naravno ohranjen prostor.
3.10.
Hitra cesta NE POVEZUJE REGIJSKIH SREDIŠČ, KOT JE DOLOČENO V PROSTORSKI STRATEGIJI SLOVENIJE. Trasa F2-2 ne pokriva večjih prometnih tokov (primer: na relaciji F6 se dnevno vozi 18000 vozil, na F2-2 7000) PRIREJANJE KLJUČNIH PODATKOV PRI IZBIRI TRASE državne ceste – zmanjšanje števila prometa in zmanjšanje števila delovnih mest v študijah v korist trenutno izbrane trase.
3.11.
SPODNJA SAVINJSKA DOLINA SE RAZREŽE PO DIAGONALI. To pomeni uničenje celovitosti prostora, kar je tudi v nasprotju s spomeniško varstvenimi smernicami. Na odseku hitre ceste se bo zaradi goste poselitve in bližine naselij izvedlo 5km protihrupnih ograj. Pomeni VZDOLŽNI IN DIAGONALNI RAZREZ DOLINSKEGA PROSTORA NA DVA DELA, ki je zelo rodoviten, kmetijsko obdelan in ima izvedene namakalne sisteme financiranih s strani države in EU.
3.12.
Investicija se poveča iz 198mio za F2 na 308mio za F2-2. V to niso vštete odškodnine zaradi rušitev in uničenja zemlje ter izgube prihodka za obdobje 40 let.
3.13
Velenje v vsakem primeru dobi povezavo po severu mesta, saj je tam že sedaj umeščeni del trase, kot je razvidno na spletnem pregledovalniku DPN-jev . Dvomi o »zastojih preko centra Velenja« v primeru kakšne druge trase so neumestni.
Zavzemamo se za CENEJŠO, PROMETNO UČINKOVITO, KMETIJSTVU NEŠKODLJIVO ter HITREJE IZGRAJENO PROMETNO POVEZAVO MED VELENJEM IN AVTOCESTO A1, ki bo upoštevala načela trajnostnega razvoja Slovenije, zelene destinacije Evrope.
Trajnostni razvoj je razvoj, ki zadošča današnjim potrebam, ne da pri tem ogrožal možnosti prihodnjih generacij, da bodo tudi one zadostile svojim lastnim potrebam. Prinaša globalno odgovornost, medgeneracijska pravičnost, integracijo gospodarskih, družbenih in okoljskih ciljev, previdnostno načelo in načelo sodelovanja (javnosti pri odločanju).
Seveda nobena trasa ne prinaša zgolj pozitivnih učinkov,na vsaki trasi je morda nekdo prizadet, a lahko se potrudimo, da je škode za življenje prebivalcev, države in narave vsaj čim manj.
CENA DEGRADACIJE DOLINE, RAZSELITEV 150 LJUDI ZAVOLJO DOBRIH 13 KM CESTE IN PREPLAČANA INVESTICIJA, JE PREVISOKA. Narave nismo dobili od naših prednikov v dar, sposodili smo si jo od naših vnukov.
Zato je skrajni čas, da ravnamo po zdravi pameti. Na betonu ne vzklije nobeno seme, poti nazaj ne bo.
Verjamemo, da boste na torkovi seji glasovali po svoji vesti in razumni presoji ter z mislijo na današnje, predvsem pa prihodnje rodove v naši dolini in domovini.
Za to se vam iskreno zahvaljujemo.
Z lepimi pozdravi,
Združene civilne inciative Savinjske doline
Priloge:
1.Primerjalna analiza umestitve tras F2 – 2 in F6
2. Pismo državljanom Združene civilne iniciative Savinjske doline
3.Naše spletne strani:
http://cibraslovce.blogspot.com/
https://www.facebook.com/Zdru%C5%BEene-civilne-iniciative-Savinjske-doline- 627960417348083/
Malce za predstavo..
članek iz ugledne ameriške revije o prostorskem planiranju.
Pred dvajsetimi leti je bila dolina Mission Valley, zelena dolina ob kristalno čisti reki. Prostor je bil prijeten za življenje v katerem so pridelali veliko zdrave hrane.
Potem so oblastniki v prostor umestili veliko cesto in po dvajsetih letih je stanje sledeče: prej oaza je sedaj dolina smrti…polna novih industrijskih objektov, povezovalnih cest, onesnaženim zrakom in reko.
Primerjava s prihodnostjo Spodnje Savinjske doline je zgolj naključna, a ne?